O szkole -> Filatelistyka
Witamy w dziale zawierającym aktualne informacje na temat filatelistyki w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szaflarach na przełomie lat.

Rok 2009/10
  • 150 lat polskiego znaczka pocztowego
  • 48 Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny

Rok 2010/11

• Duży Srebrny Medal dla naszej filatelistki
  • XLIX Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny „Mazury – cud natury”
  • Kolejny sukces naszej filatelistki

Rok 2011/12

• Filatelistyczne sacrum et profanum
  • „Szlakiem Renesansu” w Krakowie
  • Piękny sukces naszej filatelistki

Rok 2012/13

• LI Konkurs Filatelistyczny „Toruńskie Cosmopolis”

1 września 1976 roku pani Ewa Piotrowicz założyła, wówczas przy Szkole Podstawowej w Szaflarach, koło filatelistyczne, które nosiło nr 224/s. Należało do niego 30 uczniów z różnych klas. Zajęcia koła odbywały się raz w tygodniu. Uczestnicy zajęć poznawali historię Polskiego Związku Filatelistycznego, a także dzieje znaczka oraz sposoby jego zbierania, przechowywania i wystawiennictwa. Brali też udział w konkursach organizowanych na szczeblu koła i przez Krakowski Okręg PZF. 26 marca 1996 roku z okazji 20-lecia, koło otrzymało DYPLOM uznania za całokształt działalności dla rozwoju Polskiej Filatelistyki wraz z życzeniami dalszych osiągnięć od Zarządu Okręgu PZF w Krakowie. Na Maratonie – 96 Mateusz Hanula zaprezentował zbiór pt. "Historia Polski na znaczkach", który na VI Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej w Toruniu w dniach 16–23.11.1996 r. otrzymał Dyplom w randze Medalu Posrebrzanego.

Mateusz Hanula brał też udział w obozie szkoleniowym – filatelistycznym w Istebnej w czasie wakacji 1998 roku. Jako przewodniczący koła uczestniczył w spotkaniu opiekunów kół w Krakowie. Z okazji 45–lecia Koła PZF Nr 4 w Rabce swoje eksponaty zaprezentowali: Mateusz Hanula – "Historia Polski na znaczkach", Paweł Łatek - "Transport" i Agnieszka Gąsior – "Świat zwierząt". W czasie Małopolskiego Półfinału XXXVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego pt. "Ochrona Środowiska" w Rabce Małgorzata Szaflarska otrzymała świadectwo wyróżnienia za projekt znaczka, który został wyróżniony i umieszczony na I miejscu wśród najlepszych dziesięciu prac. W półfinałach XXXVIII OMK Filatelistycznego "Zdobycze XX wieku", które odbyły się 8 kwietnia 2000 roku w Bańskiej Niżnej Paweł Łatek zajął II miejsce, a eksponat „Historia Polski na znaczkach” Mateusza Hanuli został uznany za najlepszy i otrzymał świadectwo wyróżnienia.

Nadszedł rok 2001 i z okazji 25-lecia pracy koła półfinały XXXIX OMK Filatelistycznego pod hasłem "Zamki i warownie w Polsce" odbyły się w naszej szkole w Szaflarach. Z tej okazji uhonorowana została działalność pani Ewy Piotrowicz, która otrzymała listy gratulacyjne od wójta Gminy Szaflary pana Stanisława Ślimaka oraz prezesa Małopolskiego Okręgu PZF pana Jana Malika.

W roku szkolnym 2001/2002 pani Ewa Piotrowicz ze względu na wiek zrezygnowała z prowadzenia koła. Zastąpiła ją pani Ewa Hajnos.

Wiosną 2004 roku półfinały XLII OMKF pt. "Polski Ruch Olimpijski" odbyły się w Trzebini. Jan Gil zajął II miejsce, a Katarzyna Kasperek III miejsce w grupie gimnazjalistów. Otrzymali puchary, które sprawiły im wielką radość. Uczniowie szkoły podstawowej zajęli dalsze miejsca. W roku szkolnym 2004/2005 uczniowie zdobywali wiadomości do konkursu pt. "Światowe dziedzictwo kultury – UNESCO" i w czasie półfinałów Andrzej Antolec z klasy czwartej otrzymał I nagrodę za projekt znaczka o ww. tematyce. 29 kwietnia 2006 r. w czasie półfinałów XLIV OMKF pt. "Turystyka na Pomorzu", które odbyły się w Rabce, Marek Stoch z klasy szóstej zajął II miejsce, a Jakub Gil z klasy piątej - IV miejsce.

"450 lat Poczty Polskiej" to temat XLVI OMKF, którego półfinały odbyły się w Nowym Targu w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego. Anna Grońska, uczennica klasy piątej, zajęła III miejsce. W następnym roku, gdy temat brzmiał "Od Wadowic do Rzymu", Ania, już jako uczennica klasy szóstej, zajęła w czasie półfinałów XLVII OMKF w Libiążu II miejsce i zakwalifikowała się do finału OMKF, który odbył się w dniach 12-14 czerwca w Częstochowie. Uczestnictwo Ani w ogólnopolskim finale to jak dotąd największy sukces w historii koła. Przygotowała eksponat pt. "Życie religijne w Polsce", który reprezentował Okręg Małopolski w czasie finału. Wśród uczestników reprezentujących wszystkie okręgi w Polsce zajęła bardzo dobre VII miejsce, uzyskując 62 punkty. Swój eksponat "Życie religijne w Polsce" prezentowała również 1 września 2009 roku w Bańskiej Niżnej w czasie obchodów stulecia szkoły w tej miejscowości.