Aktywne szkoły gminy Szaflary w Krasiejowie i Wrocławiu
20.06.201912047
Uczniowie naszej szkoły oraz ze szkół w Bańskiej Niżnej, Bańskiej Wyżnej oraz z Maruszyny w dniach 10 - 11 czerwca uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Krasiejowa oraz wrocławskiego Zoo. Wycieczkę tę zorganizowano dla dzieci wyróżniających się na pozalekcyjnych zajęciach matematycznych i przyrodniczych w ramach programu "Aktywne Szkoły Gminy Szaflary" nadzorowanego przez Akademię Projektów Canviar.
Pierwszego dnia dotarliśmy po sześciogodzinnej podróży autokarem do Krasiejowa. Jurapark Krasiejów jest jednym z większych obiektów tego typu w Polsce. Dzieci z klas 1-6 i starsze z pozostałych szkół, biorące udział w wycieczce, mogły podziwiać pawilon paleontologiczny oraz przepiękne makiety dinozaurów rozlokowane na terenie starej kopalni gliny, po której oprowadzał nas przewodnik. Nasi uczniowie poznawali także odległą historię naszej planety przy pomocy urządzeń multimedialnych: tunel czasu, kino 5D czy oceanarium. Dziewczęta i chłopcy nie tylko zajęci byli nauką o prehistorycznych dziejach naszej planety, ale także mogli wykazać się umiejętnościami podczas warsztatów paleontologicznych, a na ogromnym sprawnościowym placu zabaw zaimponować swoją tężyzną fizyczną. Pełni wrażeń i ogromnie zmęczeni 34-stopniowymi upałami dotarliśmy na nocleg w Ośrodku Wypoczynkowym Peters znajdującym się w Turawie nad przepięknym Jeziorem Turawskim. Czekała tam na nas kolacja, grill i niestety duża ilość komarów.
Następnego dnia po śniadaniu i kolejnej długiej podróży autokarem do Wrocławia dotarliśmy do Zoo. Najpierw udaliśmy się do Afrykarium. Widzieliśmy tam różne gatunki ryb zamieszkujących morza i oceany. Naszą uwagę zwrócił mały rekin i mnóstwo płaszczek, a także żółw morski. Wszystkie te zwierzęta znajdowały się w olbrzymich akwariach. Zobaczyliśmy stado pingwinów  i bawiące się foki. Niektórzy z nas wystraszyli  się czającego się krokodyla, który na szczęście znajdował się za grubą szybą. Niedaleko wypoczywała rodzinka hipopotamów. W całym obiekcie panował afrykański klimat.
Po wyjściu z Afrykarium udaliśmy się w odwiedziny do innych zwierząt zamieszkujących zoo. Bardzo podobały nam się żyrafy i zebry, które zgodnie spacerowały sobie po wybiegu. Podziwialiśmy parę olbrzymich słoni, a także rodzinę małp. Niestety, nie widzieliśmy lwów w pełnej okazałości, gdyż właśnie ucięły sobie poobiednią drzemkę i nie raczyły do nas wyjść. Zmęczeni kolejnym upalnym dniem udaliśmy się na terenie Zoo na obiad. Czekała tam na nas niespodzianka w postaci lodowego deseru, który na krótko schłodził nasze ciała i dodał sił. Około 16.00 wsiedliśmy do autokaru, którym sympatyczny kierowca Pan Michał zawiózł nas bezpiecznie do Szaflar, gdzie o 23.00 odebrali nas stęsknieni rodzice. Bardzo dziękujemy naszym uczniom, że udowodnili kolejny raz, że są kulturalną, opiekuńczą młodzieżą i gratulujemy dzielności najmłodszym uczestnikom wycieczki.
Opiekunowie z Szaflar: Agnieszka Wojnarska-Marduła, Małgorzata Strama