menu
o szkole
szukaj
statystyki odwiedzin
Ogółem:
3815621
Dzisiaj:
98
Wczoraj:
1702
W tym miesiącu:
7357
W poprzednim miesiącu:
15013
polecamy
aktualności
Pożegnaliśmy Wincentego Galicę – wybitnego Podhalanina, żarliwego patriotę, szlachetnego człowieka
27.05.201011587
26 maja odbył się pogrzeb Wincentego Galicy. Tłumy ludzi, wśród nich przedstawiciele naszej szkoły, żegnały go w czasie mszy św., którą w kościele Najświętszej Rodziny w Zakopanem odprawił biskup Józef Guzdek, a następnie w drodze na Nowy Cmentarz przy ul. Nowotarskiej.
Wincenty Galica (ur. 29 X 1916 r., zm. 21 maja 2010 r.) lekarz, działacz ruchu podhalańskiego; w czasie II wojny światowej żołnierz kampanii wrześniowej 1939 r., kurier tatrzański, więzień obozów koncentracyjnych. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 r., był ranny, więziony przez armię sowiecką i niemiecką, 4-krotnie uciekał z niewoli. Od stycznia 1940 do sierpnia 1941 działał w ruchu oporu głównie na terenie Poronina i Zakopanego przy organizowaniu przerzutów ludzi przez Tatry na Węgry oraz jako łącznik dla kurierów tatrzańskich, sam też przeprowadzał przez Tatry. Aresztowany w Poroninie przez gestapo. Więziony i torturowany w zakopiańskim „Palace”, później w więzieniu w Tarnowie a następnie w obozach koncentracyjnych (Auschwitz, Mauthausen-Gusen, Sachsenhausen). Wrócił do Polski w 1946 i w latach 1946–52 odbył studia lekarskie na UJ i AM w Krakowie. Pracował jako lekarz (internista i radiolog) początkowo w pogotowiu ratunkowym, a następnie w pracowni radiologicznej w Przychodni Obwodowej, później w szpitalu w Zakopanem. Działał w Związku Inwalidów Wojennych i Tatrzańskim Klubie Inteligencji Katolickiej. Wybitny działacz Związku Podhalan, inicjator i współautor Deklaracji Ideowej ZP, przez kilka kadencji był wiceprezesem, a w latach 1973–76 prezesem ZG Związku Podhalan. Pisywał na tematy podhalańskie i tatrzańskie w „Podhalance”, „Tatrzańskim Orle”, „Tygodniku Podhalańskim”. Inicjator wielu cennych akcji patriotycznych, takich jak sprowadzenie prochów gen. Andrzeja Galicy do Kwatery Legionistów w Zakopanem, sprowadzenie prochów Kazimierza Przerwy Tetmajera na Pęksów Brzyzek, utworzenia Muzeum Karola Szymanowskiego w „Atmie”, powstania Podhalańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Założyciel i prezes Stowarzyszenia „Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” w Zakopanem”. W uznaniu zasług otrzymał, m.in.: Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Medal Zwycięstwa i Wolności, Złoty Krzyż Zasługi, Odznakę „Za Zasługi dla Zakopanego”, Odznakę „Za Zasługi dla województwa nowosądeckiego”, Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, Złote Odznaki za Zasługi dla Związku Podhalan w Polsce i USA, tytuł honorowego członka Związku Podhalan.
Informacje zaczerpnięto ze strony internetowej Urzędu Miasta Zakopane www.zakopane.eu
Społeczność szkolna Szaflar przechowuje we wdzięcznej pamięci obecność doktora Wincentego Galicy w czasie nadania imienia naszej szkole w 1998 roku oraz w czasie uroczystości 100-lecia urodzin Augustyna Suskiego w 2007 roku.
Naszą szkołę w czasie uroczystości pogrzebowych reprezentowali:
Dariusz Kamiński, Wojciech Rzepka, Patryk Waluś (poczet sztandarowy ZSPiG w Szaflarach)
Bartłomiej Wilczek, Elżbieta Lubelska, Anna Macioł (poczet sztandarowy szczepu wędrowniczego ZHP „Salamandra – Podhale”)
Jakub Gil, Pamela Fornal, Paulina Górka (poczet sztandarowy VIII drużyny harcerskiej im. Augustyna Suskiego przy ZSPiG w Szaflarach)
Zofia Kobylarczyk, Katarzyna Strama (poczet sztandarowy Oddziału Związku Podhalan w Szaflarach)
Opiekę nad uczniami sprawował pan Radosław Fiedler.
Źródła zdjęć: archiwum ZSPiG w Szaflarach (1-2), pan Szymon Białas (3-19)

galeria zdjeć
dodaj komentarz
Komentarz:*
Autor:*
E-mail: