11973
W miejscu, gdzie wykuto Krzyż Grunwaldzki...
10.07.201811938
Dzień 19 czerwca był słoneczny i bardzo ciepły, dlatego wykorzystaliśmy go na wycieczką klasową. Udaliśmy się pieszo do sąsiedniej miejscowości Bańskiej Niżnej i zwiedziliśmy zabytkową kuźnię "Pod bukiem". Właścicielka kuźni, pani Bogusława, przyjęła nas miło i życzliwie, za co serdecznie jej dziękujemy i ciekawie opowiedziała o pracy swoich przodków. W tej kuźni bowiem powstało wiele potrzebnych i ważnych przedmiotów codziennego użytku potrzebnych w dawnym gospodarstwie domowym.
Tam też został wykuty żelazny krzyż i postawiony w 1910 roku na wzgórzu Ranisberg w Szaflarach w 500 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. W drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć też zabytkowy piec chlebowy, a następnie wyszliśmy na wzgórze, aby z bliska obejrzeć podniesiony i pięknie oświetlony w 2000 roku krzyż - dzieło kowali: Jarząbka z Bańskiej Niżnej i Łukaszczyka z Szaflar, górujący nad naszą miejscowością w otoczeniu pachnącego, świerkowego lasu. Wróciliśmy do szkoły trochę zmęczeni, ale z poczuciem miło i pożytecznie spędzonego czasu.
Serdecznie dziękuję paniom Teresie Gałdyn i Ewie Milan za pomoc w zorganizowaniu wycieczki i sprawowaniu opieki nad uczniami.
Marta Grońska