11960
Akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
18.05.201811983
Przed długim weekendem majowym, 30 kwietnia, w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku uroczystość przygotowały klasy 5a i 5b.
Odbyło się to pod czujnym okiem pań wychowawczyń - Elżbiety Zając i Katarzyny Fiedler. Oprawę muzyczną zapewniła pani Agnieszka Zając. Autorem zdjęć jest pani Halina Hanula.
Mariola Pajerska

Akademia z okazji Święta Narodowego 3 Maja pt. "Na dworze króla Stanisława"

W dniu 30 kwietnia w naszej szkole miała miejsce akademia upamiętniająca wydarzenia sprzed dwustu lat, w której zadebiutowali na scenie uczniowie klas piątych.
Nasi uczniowie (Beata Łukaszczyk i Jakub Jasek) po miłej pogawędce o miesiącu maju spotkali "Ducha historii" (Izę Ciszek z klasy III b gim), który przeniósł ich w przeszłość.
Tym sposobem znaleźli się na dworze ostatniego władcy Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego (Józef Gondzik), który był bardzo smutny. Nad krajem zawisły iście "czarne chmury", a mocarze sąsiednich państw: caryca Katarzyna (Kinga Łukaszczyk), cesarz Józef II (Paweł Makuch) i król Prus (Jan Tylka) tylko czyhali, by Polskę ograbić, oferując królowi swą "nieocenioną sąsiedzką pomoc".
Kolejno po dokonaniu I rozbioru miała miejsce scena wysławiająca aktywność króla na polu kultury. Na scenie pojawili się: jego ulubiony malarz Canaletto (Michał Łukaszczyk) i służący mu pomocą Grzegorz Leksander, Zuzanna Jachymiak z makietą Pałacu na Wodzie oraz gromadka dzieci (Mariusz Gacek, Marcelina Ficka, Magdalena Kamińska i Agnieszka Kasperek), które za czasów króla poszły ochoczo do szkoły :)
Nadszedł wreszcie czas na wielkie reformy Sejmu Czteroletniego. Na scenie swój program reform zaprezentowali czołowi działacze tamtych czasów: Stanisław Małachowski (Kacper Cetera), ks. Hugo Kołłątaj (Szymon Klimczak) i Stanisław Potocki (Michał Kalata). Król dał się ponieść ich ideom i w taki oto sposób 3 maja 1791 roku została spisana Konstytucja. Niewidocznym dla publiki, ale nie mniej ważnym aktorem naszego przedstawienia była Martynka Gal - narratorka prezentowanej opowieści.
W akademii wystąpiły także uczennice: Magdalena Gał, Natalia Gał i Alicja Mucha z występem wokalnym.
Akademię przygotowały panie: Elżbieta Zając, Katarzyna Fiedler i Agnieszka Zając.
Katarzyna Fiedler