11907
Warsztaty edukacyjne w Muzeum Podhalańskim
07.04.201811925
23 marca uczniowie klas 4b i 4c brali udział w warsztatach edukacyjnych pt. "Wielkanoc - przy świątecznym stole" organizowanych przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu.
Podczas warsztatów wspólnie rozmawialiśmy o wielkanocnych zwyczajach i tradycjach. Uczestnicy dowiedzieli się, co dawniej znajdowało się na świątecznych stołach, jakie produkty wkładano do wielkanocnego koszyczka oraz jaka jest ich symbolika, zobaczyliśmy dawne naczynia. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik wykonał wielkanocny stroik na jajko z wierzbowych gałązek, bukszpanu oraz piórek.
Następnie uczniowie pod czujnym okiem pana kierownika muzeum Roberta Kowalskiego rozpoczęli zwiedzanie wystaw stałych znajdujących się w nowotarskim ratuszu. Pierwszym punktem była wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II i jego wizycie w Nowym Targu. Przybliżeniu sylwetki papieża - Polaka służył film o jego zamiłowaniach do gór, Podhala i górali. Obejrzeliśmy cenne pamiątki należące do Ojca Świętego, między innymi: ornat, piuskę, mitrę, krzyż pektoralny.
Kolejnym punktem zwiedzania była wystawa poświęcona nowotarskiemu rzemiosłu. Pan przewodnik opowiedział o popularnych zawodach, jakie wykonywali górale oraz pokazał ich warsztaty pracy. Na zakończenie przygody w muzeum znaleźliśmy się w szkole sprzed 100 lat.
Dominika Sięka-Guzda, Jolanta Kustra