menu
o szkole
szukaj
statystyki odwiedzin
Ogółem:
4828737
Dzisiaj:
393
Wczoraj:
39
W tym miesiącu:
11848
W poprzednim miesiącu:
11159
polecamy
aktualności
Pożegnaliśmy człowieka, który "pamiętał o wszystkich miejscach, gdzie ginęli Polacy za wolność Polski"
03.05.201011961
Przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w pogrzebie jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej, sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, człowieka, który był „symbolem pamięci o wszystkich poległych za niepodległą Ojczyznę oraz pomordowanych tylko za to, że byli Polakami”.

Andrzej Przewoźnik (1963-2010) od 1992 roku pełnił funkcję sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – instytucji, która wykonuje następujące zadania:
• sprawuje opiekę nad miejscami walk i męczeństwa,
• upamiętnia fakty, wydarzenia i postacie związane z walką,
• organizuje obchody rocznic wydarzeń związanych z walką i męczeństwem,
• inicjuje wydawnictwa i wystawy popularyzujące miejsca i osoby związane z walkami i męczeństwem,
• organizuje i sprawuje opiekę nad miejscami i obiektami pamięci narodowej, szczególnie nad cmentarzami wojennymi w Polsce i za granicą a także nad muzeami- miejscami pamięci (w Oświęcimiu-Brzezince, na Majdanku, w Sztutowie, Rogoźnicy, Łambinowicach, Radogoszczy, Żabikowie)
W dniu 27 kwietnia o godz. 14.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego NMP Królowej Polski w Warszawie mszę św. koncelebrowali: nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk, arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz, proboszcz - ks. prałat płk Robert Mokrzycki oraz liczne grono kapłanów.
W homilii ks. prałat Mokrzycki powiedział między innymi:
„ Dziś symbolem pamięci o wszystkich poległych za niepodległą Ojczyznę oraz pomordowanych tylko za to, że byli Polakami stał się Andrzej Przewoźnik. On niczym kapłan z nabożeństwem pochylał się nad miejscami, o których twórcy historii kazali zapomnieć. Wygrzebywał ich z grobów zapomnienia i ich kości ubierał w biało-czerwoną pamięć. Andrzej pełnił urząd sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, ale w rzeczywistości był „człowiekiem olbrzymiej pamięci o miejscach walk i męczeństwa”. To prawdziwy Kapłan polskiej narodowej pamięci, z nabożeństwem poszukujący i pochylający się nad miejscami uświęconymi męczeńską krwią Polaków. Jeszcze raz to pragnę powtórzyć – Andrzej Przewoźnik to Kapłan polskiej narodowej pamięci. To co czynił, było nie tylko wykonywaniem służbowych obowiązków, ale było spełnianiem jego życiowej i jednocześnie narodowej misji. „Naród bowiem, który traci pamięć, ginie”. Dbałość Andrzeja o miejsca walk i męczeństwa Polaków, była dbałością syna o groby swoich rodziców, swoich najbliższych krewnych.”
Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski w przemówieniu pożegnalnym podkreślił, że Przewoźnik był człowiekiem, który "pamiętał o wszystkich miejscach, gdzie ginęli Polacy za wolność Polski". Dodał, że był "wcieleniem zasady odszukiwania miejsc pamięci Polaków". Niesiołowski zapewnił też, że "Polska nigdy nie zapomni mu tego, co zrobił dla upamiętnienia miejsc poległych i zamordowanych Polaków w czasie II wojny światowej".
Andrzej Przewoźnik został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Decyzją marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, p.o. Prezydenta RP, Andrzej Przewoźnik został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Naszą szkołę w czasie uroczystości żałobnych reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Andrzej Adamczyk, Patryk Waluś i Andrzej Szaflarski oraz pani Anna Szafarska.
Źródło zdjęć: interia.pl, pan Mirosław Rzepka.

galeria zdjeć
dodaj komentarz
Komentarz:*
Autor:*
E-mail: