J ak wynika z zachowanych zapisków i świadectw szkoła w Maruszynie Górnej istniała w latach międzywojennych i posiadała 4 oddziały, które uczyła jedna nauczycielka. Historia placówki sięga czasowo dalej, ale trudno precyzyjnie ustalić fakty. Szkoła funkcjonowała do wkroczenia Niemców, później w budynku znajdował się szpital.

Po perypetiach wojennych, gdy działalność edukacyjna była prowadzona z pewnymi przerwami, w roku 1948 wznowiono naukę . Odbywała się ona w szczególnie trudnych warunkach lokalowych, jednak dawała zadowolenie, zwłaszcza w takich momentach jak wystawienie pierwszych po wojnie jasełek góralskich, zorganizowanie pierwszych wycieczek do Krakowa i Wieliczki.Kolejne lata to sukcesywne powiększanie się liczby uczniów i nauczycieli. To także pierwsze egzaminy, konkursy, w czasie których uczniowie prezentują swoje możliwości.

Z czasem kolejni dyrektorzy dążyli do poprawienia warunków. Troszczono się o lepsze wyposażenie klas, zakup książek do biblioteki, wzbogacenie pomocy naukowych. Równocześnie społeczność szkolna bardzo aktywnie wpisywała się w historię wsi. Programy artystyczne uświetniały otwarcie nowej drogi, linii autobusowej. Wręcz sensacyjnie wyglądają zdjęcia z lądowania helikoptera przed budynkiem szkolnym. To efekt długoletniej współpracy z GOPR-em. Szkoła pokazuje się w środowisku gminnym, uczestniczy w życiu wsi, uczniowie zbierają makulaturę na Centrum Zdrowia Dziecka ,wygrywają w ogólnopolskim konkursie „Zmieniamy boiska na lodowiska”.

Szkoła starała się iść z duchem czasu wydarzeniem jest wyświetlanie filmu z własnego projektora, zakup pierwszego komputera, remont, którego efektem jest centralne ogrzewanie w miejsce tradycyjnych pieców. Działają kółka zainteresowań, sklepik, zespół góralski, jest w czym wybierać.

 

Szkoła w Maruszynie Górnej wkroczyła w XXI wiek nie tylko formalnie, udało się dostosować do wieku nowoczesności i komputerów programy nauczania, wymagania, może i umiejętności. Spora gromada uczniów wraz z nauczycielami zmaga się ze szkolną rzeczywistością.

Codzienność ubarwiają szkolne uroczystości, akademie, zabawy. Specyficznym urozmaiceniem są też szkolne olimpiady, w czasie których uczniowie walczą zawzięcie z czasem, konkurencją i własną niewiedzą. Emocje wzbudzają zwłaszcza eliminacje na wyższych szczeblach, ich laureaci cieszą się zasłużonym uznaniem. Wydarzeniem są również egzaminy kl. 6 i 3 gimnazjum. Pozostali patrzą „z zazdrością” na nich i nie mogą się doczekać na swoją kolej. Do kalendarza szkolnego na stałe wpisały się takie imprezy jak Gminny Bieg Trzeźwości i Pielgrzymka Papieska.

Szkoła jest współorganizatorem imprezy sportowej, która ma promować zdrowy tryb życia. Uczniowie Gminy Szaflary mogą rywalizować między sobą o laur pierwszeństwa w biegach, wyścigu rowerowym i innych konkurencjach sportowych. Szkoła od lat gościnnie przyjmuje pielgrzymów, którzy pokonują tzw. Drogę Papieską (Zakopane-Ludźmierz). Młodzież doskonali swoje umiejętności, sprawdza się w zawodach sportowych, konkursach recytatorskich, plastycznych i muzycznych – z sukcesami!!!!!

W pracowni internetowej uczniowie zawzięcie serfują, poszukując nowości z różnych dziedzin wiedzy i rozrywki, oczywiście niepodzielnie królują gry. Uroki filmów można docenić dzięki zestawowi DVD. Pamiątkowe zdjęcia szczególnie dobrze prezentują się na aparacie cyfrowym. Wiele się zmieniło i zmienia!

 

Luty 2019
P W Ś C P S N
« Cze    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728