„ZAJĘCIA TEATRALNO-RUCHOWE W SZKOLE I SZKOLNEJ ŚWIETLICY, JAKO SPOSÓB NA NUDĘ I ROZWIJANIE ZAINTERESOWAŃ DZIECI”

Projekt finansowany środków Gminy Szaflary, opracowany  i realizowany był przez nauczycieli klas O-III /Lucynę Leśniak-Mazur, Tomasza Mazura, Małgorzatę Potyrę i Helenę  Zapotoczną/ w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum od lutego do listopada 2016 r.

Miał on na celu mądre i wartościowe zagospodarowanie czasu wolnego, przeciwdziałanie nudzie, patologii, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci poprzez edukację  oraz przez sztukę do kształtowania postawy twórczej w różnych dziedzinach życia, przygotowanie młodego człowieka do aktywnego udziału w kulturze jako świadomego odbiorcę i twórcę oraz zachęcenie do czytelnictwa i kontaktu ze słowem pisanym,  poprzez udział w konkursach czytelniczych  Baśnie Braci Grimm i akcji „Książki naszych marzeń”.

Realizacja projektu przebiegała w oparciu o trzy formy pracy:

  • -Teatr dziecięcy.
  • -Zespół taneczny ,
  • -Teatrzyk kukiełkowy.
  • -Teatr dziecięcy.

Uczniowie tej grupy pracowali nad formami teatralnymi w których doskonalili swoje umiejętności i zdolności aktorskie i wokalne. Przygotowany został spektakl teatralny pt. „Wiedźminka”, który wystawiony został w Eliminacjach Powiatowych  31 Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży w Nowym Targu oraz z okazji Dnia Matki w szkole. Uczniowie również przygotowywali okolicznościowe występy na uroczystości szkolne.
Zespół taneczny pracował nad ruchem przy muzyce  w oparciu o układy choreograficzne. Program zespołu prezentowany był na Dniu Mamy i Taty – uroczystości szkolnej oraz innych uroczystościach okolicznościowych.
Teatrzyk kukiełkowy przygotowywał przedstawienia dla Babci i Dziadka oraz dla Mamy i Taty z okazji Ich świąt. Oprócz tego najmłodsi z Oddziału Przedszkolnego pod kierunkiem wychowawczyni są w trakcie przygotowania przedstawienia kukiełkowego na szkolne jasełka.
Na podsumowanie całorocznej pracy w ramach projektu edukacyjnego przygotowane zostało podsumowanie konkursu ze znajomości Baśni Braci Grimm. Uczniowie przez cały okres realizacji projektu czytali baśnie. Uroczyste podsumowanie projektu miało miejsce 24  listopada 2016 r. w tym dniu wszystkie dzieci z klas 0-III kolorowo-bajkowo ubrani zebrali się na korytarzu, gdzie z kolorowymi chorągiewkami w rękach kibicowali swojej kolorowej drużynie. Międzyklasowy turniej wiedzy o bajkach braci Grimm w specjalnie zmontowanej na ten dzień scenografii wykonanej z zakupionych materiałów ze środków finansowych Gminy Szaflary odbył się na korytarzu szkolnym. Różne konkurencje dostarczały wielu emocji i przeżyć nie tylko zawodnikom, ale i kibicom. Emocjom nie było końca. Trzygodzinny turniej zakończył się wręczeniem nagród dla zawodników, laureaci konkursu plastycznego na najładniejszą ilustrację  do bajki wybranej przez klasę również odebrali swoje nagrody, oprócz tego wszyscy uczniowie otrzymali słodkie nagrody za całą pracę włożona w poznawanie twórczości braci Grimm.
Kolejna edycja konkursu ze znajomości twórczości wybranego bajkopisarza już w przyszłym roku szkolnym.

oprc. T. Mazur
Luty 2019
P W Ś C P S N
« Cze    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728