W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, cała społeczność szkolna podjęła się wyzwania – Maratonu Czytelniczego, czyli ” Nocy z książką ”

Dzieci pod opieką nauczycieli spędziły noc w szkole z 19 na 20 maja, zaopatrzone w śpiwory, piżamy, karimaty  a przede wszystkim książki, rozpoczęli wspólną akcję czytelniczą, której celem było między innymi uświadomienie znaczenia książek w życiu człowieka i rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

” Noc z książką” była pierwszym tego typu wydarzeniem w Naszej Szkole, takie działania mają znaczący wpływ na rozwój świadomości czytelniczej w środowisku lokalnym i uczniowskim, ponad to można było zobaczyć szkołę z mniej oficjalnej strony.

Akcja rozpoczęła się czytaniem wybranych książek przez rodziców, którzy aktywnie wzięli udział w szkolnym czytaniu. Mogliśmy przenieść się w świat starożytnej Grecji, poznać fantastyczny świat Narnii, zastanowić się nad problemami dorastającej młodzieży, czy też wsłuchać się w „Góralską Czytankę”. Mieliśmy okazję poznać szkolne życie, jakże inne od współczesnego,  bohaterów książki ” Wspomnienia niebieskiego mundurka”

Nie zabrakło rozrywek w postaci quziów literackich, gier planszowych na motywach lektur oraz prezentacji i reklamie ulubionych książek przez uczniów. Każda klasa zaangażowała się w fantastyczne i emocjonujące spędzenie „Nocy z książką” przygotowując niespodzianki, jedną z takich był kącik kulinarny – gdzie można było skosztować Puddnigu z myszą, Ani z Zielonego Wzgórza, sprawdzić czy pięta Achillesa była naprawdę czuła, a także podzielić się Złotym Jabłkiem bogini Eris. Najbardziej jednak smakowała tabliczka czekolady Charliego, bohatera książki ” Charlie i fabryka czekolady” R. Dahla, jednego z ulubionych pisarzy dla dzieci.

Rozbawiła uczniów scenka przygotowana prze kl. I gim. o miłości Romea i Julii w wersji bardzo unowocześnionej i z oprawą muzyczną .

Czytały dzieci, czytali rodzice i nauczyciele. … dosłownie – całą noc! Uczniowie na pewno udowodnili, że nie są wymarłym gatunkiem czytelników, że książka ma duszę , jest wciąż żywa i budząca wiele emocji. Wszyscy przekonaliśmy się o słuszności słów W. Szymborskiej , że ” Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Jako koordynatorka wydarzenia, mam nadzieję, że ” Noc z książką ” wpisze się w tradycję wydarzeń szkolnych.

Dziękujemy wszystkim rodzicom, nauczycielom, dzieciom i Panu Dyrektorowi za zaangażowanie i wspólną promocję książki i czytelnictwa!

Marta Bryniarska

Luty 2019
P W Ś C P S N
« Cze    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728